Wymiana pieca gazowego

Wymiana pieca gazowego – o czym należy pamiętać?

Budowa domu albo modernizacja starego budynku wymagają podjęcia wielu istotnych decyzji, dotyczących m.in. sposobu ogrzewania. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się ogrzewanie gazowe, ponieważ nie brudzi pomieszczeń i jest komfortowe w użytkowaniu. Gazem ogrzewa się nie tylko nowe domy, ale i stare budynki, w których dotychczas funkcjonował piec na inny opał, albo też piec gazowy starszego typu. Wymiana pieca gazowego to jedna z usług świadczonych przez firmy instalatorskie.

Wymiana kotła grzewczego

Kocioł grzewczy najczęściej wymieniamy dopiero wtedy, gdy z dotychczasowym piecem zaczyna dziać się coś złego. Najgorzej, jeśli taka sytuacja przytrafi się w środku sezonu grzewczego. Zwykle wtedy staramy się naprawić usterkę, a piec wymieniamy w miesiącach wiosenno-letnich albo wczesną jesienią.

Drugim powodem, dla którego wymieniamy dotychczasowy kocioł na nowy jest jego niska wydajność, wysokie koszty ogrzewania, konieczność ciągłego pilnowania ognia czy też ciągłe zabrudzenia w pomieszczeniu, w którym znajduje się piec. Oczywiście mowa o kotłach wszelkiego typu, a nie stricte gazowych.

Wymiana pieca gazowego – wybór firmy instalatorskiej

Wymiana kotła grzewczego gazowego musi być wykonana z ogromną ostrożnością i dbałością o detale. Wykonanie tego typu usługi należy zlecić firmie instalatorskiej, która posiada wieloletnie doświadczenie w świadczeniu podobnych usług oraz odpowiednie uprawnienia (sprawdź ofertę tej firmy).

Wymiana piecyka w kuchni lub łazience

Jeżeli chodzi o wymianę piecyka w kuchni albo łazience, sprawa wydaje się dość prosta, a przynajmniej kryteria, jakimi powinniśmy się kierować podczas wyboru nowego urządzenia, są bardzo przejrzyste. Przede wszystkim nowy piecyk musi mieć wymiary zbliżone do starego – instalacja większego urządzenia często nie jest możliwa z powodu ograniczonej powierzchni, ale i układu przyłączy. Ostatecznie naszym celem jest wymiana pieca gazowego, a nie całej instalacji.

Obecnie stawia się na kotły z zamkniętą komorą spalania, czyli takie, które z zewnątrz budynku pobierają powietrze niezbędne do procesu spalania. Firmy instalatorskie rekomendują to rozwiązanie z kilku powodów, m.in. ze względów bezpieczeństwa.

Kotły tradycyjne i kondensacyjne

Zanim przystąpimy do realizacji inwestycji, jaką jest wymiana pieca gazowego, musimy zdecydować, czy stawiamy na kocioł tradycyjny, czy też kondensacyjny. Kotły kondensacyjne wyróżniają się wysoką sprawnością. Mimo że wydatek początkowo jest większy, to inwestycja zwraca się w ciągu 3-4 lat.