Jak zapobiegać zapychaniu się rur?

Zapchane rury to częsty problem, z jakim klienci zgłaszają się do hydraulika. To, że z zbiegiem czasu w kanalizacji gromadzą się różnego typu zanieczyszczenia nie jest niczym dziwnym, ale należy wiedzieć, jak zapobiegać osadzaniu się nadmiernej ilości resztek pożywienia, włosów czy detergentów oraz jak je w porę usunąć.

Poprawność wykonania instalacji kanalizacyjnej

Z całą pewnością ryzyko częstego zapychania rur jest mniejsze w sytuacji, gdy instalacja kanalizacyjna została wykonana poprawnie. Tego typu prace zlecamy zatem profesjonalnym fachowcom, którzy zadbają o właściwą średnicę rur, odpowiednie połączenia i właściwe nachylenie. Nadmierna ilość tzw. kolanek na krótkich odcinkach instalacji może sprzyjać powstawaniu zatorów.

Właściwe korzystanie z urządzeń sanitarnych

Nie jesteśmy w stanie sprawić, by do kanalizacji nie dostały się żadne zanieczyszczenia, ale możemy ograniczyć ich ilość. Pamiętajmy zatem, by nie wkładać do zlewozmywaka naczyń, na których znajdują się resztki pożywienia. O ile trafiające do rur okruszki chleba rozmiękną i rozpadną się na drobne cząsteczki, o tyle pieprz ziarnisty czy ziele angielskie mogą stanowić problem. Aby uniknąć takich sytuacji warto umieścić w zlewozmywaku sitko, które zatrzyma większe resztki żywności.

Do zlewu nie wlewamy również gorącego, roztopionego tłuszczu. Kiedy ostygnie, utworzy gęstą, trudną do przebicia masę, do której przykleją się kolejne zanieczyszczenia.

Ponadto starajmy się ograniczać ilość chemii stosowanej w gospodarstwie domowym. Duża ilość nierozpuszczonych proszków, past czy bardzo gęstego żelu może stać się przyczyną zatoru. Starajmy się użytkować takie środki zgodnie z zaleceniami producenta. Znajdziemy je na odwrocie każdego opakowania.

Wskazane jest również usuwanie z umywalki i wanny gromadzących się w odpływie włosów. Depilacja w wannie, czesanie włosów nad umywalką, a w przypadku mężczyzn także samodzielne strzyżenie maszynką do włosów, mogą skończyć się zapchaniem odpływu, albo powstaniem zatoru w dalszej części instalacji.

Stosowanie środków do udrażniania rur w ramach profilaktyki

Raz na jakiś czas warto przeczyścić kanalizację przy użyciu specjalistycznych środków do udrażniania rur. Niektórzy zalecają nawet, by robić to systematycznie co dwa tygodnie. Środki chemiczne przyjmują formę żelu lub granulatu. Należy je stosować zgodnie z zaleceniami producenta, w przeciwnym razie mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

W przypadku rur żeliwnych nie zaleca się stosowania żrących środków chemicznych, ale można je zastąpić preparatami naturalnymi. Dobrze sprawdza się połączenie sody oczyszczonej z octem spirytusowym.