Wymiana pieca gazowego

Wymiana pieca gazowego – na co zwrócić uwagę?


Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Ci, którzy jeszcze nie sprawdzili drożności przewodów kominowych, stanu instalacji c.o. oraz nie zakupili opału na zimę, powinni jak najszybciej przystąpić do pracy. Poważne inwestycje, takie jak wymiana pieca gazowego, należy rozpocząć znacznie wcześniej, ponieważ zawsze w takiej sytuacji istnieje ryzyko, że prace się przedłużą, albo coś nie będzie działało poprawnie.

Urządzenia grzewcze nie są wieczne

Niestety, żadne z urządzeń grzewczych nie będzie dobrze spełniało swojej funkcji przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Szczególnie, gdy jest intensywnie użytkowane i to w sposób niezgodny z zaleceniami producenta. A nawet jeśli działa poprawnie, zużywa znacznie więcej energii niż nowoczesny kocioł. Z biegiem lat zmieniają się także potrzeby domowników i dotychczasowy piec może nie spełniać ich wszystkich oczekiwań, np. nie ogrzewa dostatecznej ilości wody albo temperatura w ogrzewanym pomieszczeniu pozostawia wiele do życzenia.

Wymiana pieca gazowego – zaufajmy specjalistom

Wszelkie prace przy instalacjach gazowych powinni wykonywać wykwalifikowani specjaliści. Gaz jest opałem niezwykle łatwopalnym i wybuchowym, szybko rozprzestrzenia się w powietrzu. Z tego powodu wymiana pieca gazowego we własnym zakresie nie jest dobrym pomysłem. Fachowca (znajdziesz go na stronie instalacje-bielsko.pl) warto zatrudnić już na etapie poszukiwania właściwego urządzenia. Na rynku dostępne są różnorodne piece gazowe z otwartą i zamkniętą komorą spalania, kotły tradycyjne i kondensacyjne. Ogromne znaczenia ma również moc grzewcza urządzenia. Jeżeli przed wymianą pieca wykonaliśmy remont, w tym m.in. izolację poddasza i ścian oraz wymieniliśmy okna, prawdopodobnie nie będzie potrzebny piec o tak dużej mocy jak dotychczas.

Kiedy kolejna wymiana pieca gazowego?

Nowoczesne rozwiązania pozwolą długo cieszyć się pracą wymienionego pieca gazowego. Oczywiście pod warunkiem, że domownicy będą przestrzegać zaleceń producenta. Niezwykle ważne jest okresowe wykonywanie przeglądów urządzenia, o czym niestety często zapominamy. Równie istotne jest dopilnowanie właściwego przebiegu procesu spalania. W pomieszczeniu, w którym znajduje się piec, powinien być dostęp do świeżego, wolnego od zanieczyszczeń powietrza. Tlen odgrywa znacząca rolę w procesie spalania, dlatego też należy zadbać o prawidłową budowę kanału dostarczającego powietrze do komory spalania. Dzięki regularnym przeglądom i przestrzeganiu zaleceń producenta, kolejna wymiana pieca gazowego nie będzie potrzebna przez bardzo długi czas.