Ogrzewanie podłogowe – zalety

Ogrzewanie podłogowe – o co w tym chodzi

Współczesne nowoczesne domy to oprócz nowoczesnych projektów także nowoczesne instalacje. To także energooszczędność i ekologia oraz praktyczne i ułatwiające życie rozwiązania. Jednym z bardziej popularnych pomysłów na kwestię ogrzewania jest ogrzewanie podłogowe. Mimo, że termin jest szeroko rozpowszechniony niewiele osób tak naprawdę wie na czym polega system ogrzewania podłogowego i jakie się jego zalety lub ewentualne wady. Warto więc poświecić trochę czasu i dowiedzieć się więcej na ten temat. Zwłaszcza jeśli planujemy taką instalację u siebie w domu. Czym zatem jest ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest systemem ogrzewania, który może efektywnie ogrzać cały dom. Generalnie polega  na zainstalowaniu w podłodze zabudowanych rur przez które przepływa woda grzewcza, o temperaturze pomiędzy 35 a 50 stopni. System połączony jest z wybranym sposobem dostarczania ciepła (tradycyjnym kotłem, kolektorami słonecznymi lub pompą ciepła) i w efekcie rozprowadza ciepło na cały dom. Jakie są zalety ogrzewania podłogowego i czy warto w nie zainwestować w każdej sytuacji? Czy sposób ogrzewania ma znaczenie przy instalacji ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe – zalety

Główne zalety ogrzewania podłogowego to duża powierzchnia grzewcza. Grzejnikiem jest tutaj cała powierzchnia podłogowa, a zatem może osiągać spore rozmiary w zależności od pomieszczenia. Dzięki stosunkowo dużej powierzchni oddawane ciepło rozchodzi się równomiernie i gwarantuje komfort. Zupełnie inaczej niż w przypadku tradycyjnych grzejników, gdzie ciepło kumuluje się w obrębie grzejnika. Efektywność ogrzewania podłogowego pozwala na obniżenie temperatury i oszczędność kosztów. Do zalet takiego typu ogrzewania należy również przyjemność związana z chodzeniem po lekko ciepłej powierzchni. Ma to szczególne znaczenie zimą, gdzie wokół mróz i zawierucha a w domu można spokojnie chodzić boso. Również jest to ciekawe rozwiązanie w przypadku łazienki. Ogrzewanie podłogowe sprawdza się przy każdym rodzaju ogrzewania, najbardziej efektywne jest jednak przy wykorzystaniu pomp ciepła.