Współczesne domy – charakterystyka

Współczesne domy – powiew nowoczesności

Współczesność ze względu na swoją aktualność jest niezwykle ciężka do właściwego zdefiniowania. Czym jest współczesny świat i rzeczywistość, która nas otacza, jakie są jej wyznaczniki i w końcu co odróżnia dzisiaj od wczoraj? Jako, że linie są niezwykle płynne nie można jednoznacznie określić kiedy i jak zaczął się czas, którym określamy współczesne czasy. Dopiero kolejne pokolenia będą w stanie skutecznie określić czym były i jakie miały cechy charakterystyczne. Można jednak już dziś próbować co nieco powiedzieć. Bazując na fizycznych aspektach świata, a ściślej mówiąc na bardzo przyziemnych i codziennych można choć trochę spróbować zrozumieć współczesność. Ciekawym przykładem są niewątpliwie współczesne domy. Jak wyglądają, czym się charakteryzują, w jaki sposób wykorzystują nowoczesność i jej zdobycze technologiczne?

Współczesne domy to w dużej mierze domy wykorzystujące nowoczesne technologie i sprzęty. Dzięki szerokiemu zastosowaniu nowoczesnych technologicznych rozwiązań, współczesne domy są często w dużej mierze zautomatyzowane, większość naturalnych procesów odbywa się zatem niejako w tle, poza naszym udziałem. Wystarczy choćby wymienić nowoczesne systemy grzewcze takie jak pompy ciepła. We współczesnych domach technologia łączy się z naturą i pompy ciepła są tego doskonałym przykładem. Pompy ciepła wykorzystują przecież naturalne ciepło zgromadzone w gruncie, wodzie i powietrzu i dzięki nowoczesnej technologii przekształcają je w ciepło ogrzewające nasze domy. A wszystko odbywa się po cichu, z dala od naszego wzroku i bez potrzeby naszej kontroli. Współczesne domy to jednak nie tylko technologia, to także powrót do przeszłości i kreatywne jej wykorzystanie.

Współczesne domy – duch tradycji

Współczesne domy poza automatyzacją procesów, wysoką funkcjonalnością i minimalizmem charakteryzują się także kreatywnym podejściem do tradycji. Chodzi tutaj przede wszystkim o innowacyjne wykorzystanie dawnych form. Wystarczy choćby zastanowić się nad kominkami. Dawne paleniska, czy potem piece kaflowe czy wreszcie tradycyjne kominki z otwartym paleniskiem zostały niebanalnie przekształcone w futurystyczne kominki wtapiające się w ściany i błyskające sztucznym płomieniem. Dawny żar żywego ognia został zastąpiony przesz sztuczne płomienie, a  ciepło przez samo wrażenie ciepła. Już sam ten przykład może nam dużo powiedzieć o współczesności, gdzie automatyzacja, łatwość procesów, wygoda zastąpiły realność, ale także i trud fizycznego doświadczenia.