Automatyzacja procesów – wrażenie zastępuje doświadczenie

Automatyzacja procesów a nowoczesne mieszkania

Nowoczesne domy i mieszkania w bardzo dużej mierze bazują na technologii. W praktyce oznacza to, że miejsca w których mieszkamy są coraz bardziej zautomatyzowane i wygodniejsze w użyciu. Wystarczy choćby pomyśleć o najzwyklejszych systemach grzewczych, nie musimy od razu mówić o futurystycznych domach, które są w pełni zautomatyzowane. Ciekawym przykładem automatyzacji procesów są z pewnością pompy ciepła. Co ciekawe, pompy ciepła to zyskujące coraz większą popularność współczesne systemy grzewcze, które możemy znaleźć nawet w zwykłych domach. Czym są pompy ciepła i w jaki sposób dzięki automatyzacji procesów wpływają na jakość naszego codziennego życia?

Pompy ciepła to systemy grzewcze wykorzystujące naturalne ciepło pochodzące z gruntu, wody lub powietrza. Dzięki wykorzystaniu podstawowych zasad termodynamiki pompy ciepła pobierają ciepło z natury i przekształcają je w ciepło umożliwiające ogrzewanie domów, podgrzanie wody lub chłodzenie. Pompy ciepła mają zasilanie elektryczne i są w pełni zautomatyzowane. W praktyce oznacza to, że po zainstalowaniu i odpowiednim ustawieniu nie musimy się nimi w zasadzie przejmować. Automatyzacja procesów w tym przypadku sprawia, że wszystkie czynności związane z systemem grzewczym dzieją się poza nami, w tle i nie wymagają naszego udziału czy kontroli. Automatyzacja procesów to jednak nie tylko systemy grzewcze, to także systemy kanalizacyjne, komunikacyjne i te związane z oczyszczaniem. Nowoczesne domy to zatem wygoda i komfort. Czy w takich domach jest jeszcze miejsce na tradycję i rzeczywiste doświadczenie?

Automatyzacja procesów a tradycja

Automatyzacja procesów sprawia, że nawet we własnym domu nie mamy już wiele do zrobienia. W rezultacie fizyczne doświadczenie zostaje zastąpione przez wrażenie, echo dawnego doświadczenia. Dobrym przykładem mogą być choćby futurystyczne kominki, w których żar ognia został zastąpiony przez zimny połysk sztucznego płomienia. Co więcej, my sami nie musimy takiego kominka w ogóle rozpalać, wystarczy nacisnąć przycisk lub po prostu z góry zaprogramować system. Fizyczne doświadczenie zastąpione wrażeniem. W praktyce nie oznacza to jednak zapomnienia o tradycji, jest to tylko nowa forma.