Przydomowe oczyszczalnie ścieków – czy warto zainwestować?

Żyjemy w czasach, kiedy zanieczyszczenie środowiska jest coraz większe. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, ale rocznie produkujemy tony odpadów, nie mówiąc o emitowanych substancjach powstałych w czasie palenia i ogrzewania domów, a na ściekach skończywszy. Na szczęście technologia wciąż idzie do przodu i eksperci wymyślają coraz to nowsze ulepszenia, które  pozytywnie wpływają na otaczające nas środowisko.

Jeszcze do niedawna w wielu gospodarstwach domowych ścieki gromadziły się w komorach zwanych szambami. Obecnie przepisy unijne zakazują budowy szamb i niekiedy jesteśmy zmuszeni podłączyć się do kanalizacji. Jednakże co w przypadku, kiedy nie mamy dostępu do sieci sanitarnej, kanalizacyjnej. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem może okazać się budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. I teraz pada wątpliwość – przydomowe oczyszczalnie ścieków – czy warto zainwestować? Odpowiedź jest krótka, zdecydowanie warto. A argumenty są co najmniej dwa i chyba wystarczająco satysfakcjonujące. Po pierwsze koszty budowy takiej oczyszczali w miarę szybko się zwrócą, a po drugie będziemy bardziej ekologiczni, a przyznajmy, że w dzisiejszych czasach jest to bardzo ważny argument.

Jest wiele zalet przydomowej oczyszczalni ścieków. Nie musimy martwić się wywozem nieczystości, średnio dwa razy w miesiącu, jak to było w przypadku szamb. Kalkulacja jest naprawdę prosta, ile musieliśmy rocznie wydawać na wywóz ścieków. Jeśli chodzi o koszty budowy takiej oczyszczalni ścieków ceny na polskim rynku kształtują się naprawdę różnie, dlatego nie należy stwierdzać, że jest to taka wielka inwestycja, nie sprawdziwszy uprzednio jak kształtują się ceny, a warto w nią zainwestować. Zdecydowanie budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest rozwiązaniem niezwykle ekonomicznym i ekologicznym zarazem.

Jedyne czym musimy się martwić, a raczej o czym powinniśmy pamiętać, to fakt wrzucania specjalnych tabletek z bakteriami do sedesu tylko raz w miesiącu. Nie jest to jakaś wielka filozofia. Kolejnym plusem w obecnych czasach chemii i niezdrowych środków będzie fakt, że dzięki takiej oczyszczalni będziemy zmuszeni ze zrezygnowania szkodliwych dla środowiska i dla nas samych zresztą detergentów!