Jak przeprowadzić remont łazienki i nie zwariować?

Remont to kosztowna inwestycja, szczególnie, gdy remontujemy dużą powierzchnię, wiele pomieszczeń czy cały dom/mieszkanie. Wszystko pójdzie sprawniej, jeśli mamy konkretny plan i wizję wyglądu pomieszczenia po remoncie oraz, gdy zatrudniamy sprawdzoną ekipę remontową. Nie bez znaczenia jest również zapas gotówki, jako, że ostateczny koszt remontu zwykle jest znacznie wyższy niż pierwotnie zakładany. Szczególnie kosztowny i czasochłonny jest remont łazienki, pomimo, iż pomieszczenie należy do najmniejszych w mieszkaniu.

Remont łazienki może przebiegać wielotorowo

Ściany i podłogi

Pierwszą kwestią jest remont pomieszczenia, tj. ścian i podłóg. Ściany w łazience rzadko są gładkie, zazwyczaj właściciele preferują płytki ścienne i podłogowe. Kładzenie glazury i terakoty nie jest skomplikowane, ale wymaga precyzji. Równo położone i odpowiednio przycięte płytki wyglądają bardzo efektownie, szczególnie gdy szczeliny między nimi wypełni trwała, równa fuga w odpowiednim odcieniu. Płytki podłogowe i ścienne powinny ze sobą współgrać. W nowoczesnych łazienkach zastępuje się je często płytami kamiennymi. Z płyt kamiennych można stworzyć również blaty okalające zlew czy półkę nad pralką. Możliwości aranżacji jest całe mnóstwo. Zarówno zwykłe płytki, jak i płyty kamienne są odporne na działanie wody, pary wodnej i wysokich temperatur. Dzięki ich użyciu wnętrze może stać się niezwykle eleganckie, szczególnie jeśli wkomponujemy lustro oraz nowoczesną, szklaną umywalkę.

Meble, lustra, wieszaki

Remont łazienki może obejmować również wymianę mebli. Cześć z nich mogą zastąpić półki ze wspomnianych płyt kamiennych. Półki mogą być też szklane bądź chromowane, choć najlepiej sprawdzają się tradycyjne meble, pokryte odpowiednią powłoką, odporną na działanie wody. Na rynku dostępnych jest mnóstwo szafek łazienkowych, zarówno stojących, jak i wiszących. Do wyboru są szafki pod umywalkę, wąskie regały z półkami i szufladkami, półki z lustrami. Istnieje również możliwość wykonania mebli na zamówienie.

Urządzenia sanitarne, armatura łazienkowa

Glazura położona, meble zakupione. Przychodzi czas na podłączenie urządzeń sanitarnych. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na wannę czy kabinę prysznicową, ich podłączenie warto powierzyć fachowcom (zobacz instalacje-bielsko.pl). Zatrudniając sprawdzonych hydraulików, mamy pewność, że remont łazienki zakończy się szybko i nie będzie wymagał poprawek. Szczelność instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz ustawienie rur pod odpowiednim kątem ma niemałe znaczenie podczas eksploatacji urządzeń sanitarnych. Fachowcy pomogą także dobrać i zamontować armaturę łazienkową, tj. baterie, węże natryskowe i uchwyty do nich, zestawy, kolumny i panele prysznicowe. Fachowcy nie tylko przeprowadzą remont łazienki, ale również pojawią się, jeśli któreś urządzenie nie będzie działało poprawnie bądź właściciel zadecyduje o jego wymianie.