Paliwa ciekłe

Paliwa ciekłe – najlepszy sposób na ogrzanie pomieszczeń?

Ogrzewanie pomieszczeń może odbywać się w różny sposób, przy wykorzystaniu różnorakich urządzeń i paliw. W Polsce wciąż prym wiedzie palenie węglem, drewnem i gazem, choć paliwa ciekłe również mają wielu zwolenników.

Co decyduje o wyborze danego opału?

Ci, którzy nie mają możliwości podłączenia się pod ogrzewanie miejskie, muszą organizować opał we własnym zakresie. W Polsce wiele rodzin używa popularnych śmieciuchów, czyli kotłów, w których można palić właściwie wszystkim. Niestety takie postępowanie nie wpływa dobrze na czystość powietrza, z czego nadal wielu użytkowników kopciuchów nie zaje sobie sprawy, albo całkowicie tę informację ignoruje.

Palenie węglem i drewnem jest najtańsze, dlatego najpopularniejsze. Ale nie tylko cena opału decyduje o wyborze sposobu ogrzewania. Oprócz tego zwraca się uwagę na wygodę użytkowania. Jeśli w piecu nie trzeba każdego dnia na nowo wzniecać ognia, a potem go pilnować, komfort domowników wzrasta. Idealnie również, gdy w sezonie grzewczym w kotłowni nie tworzy się bałagan, a najmniej bałaganu powstaje, gdy wykorzystywane są paliwa ciekłe. Kolejnym ważnym czynnikiem decydującym o wyborze sposobu ogrzewania jest jego bezpieczeństwo.

Czym są paliwa ciekłe?

Paliwa ciekłe to po prostu ciecz, która może być wykorzystywana do napędu silników spalinowych, rozruchu kotłów parowych, do celów technologicznych i grzewczych. Paliwa ciekłe powstają z przeróbki ropy naftowej, a w bardzo niewielkim stopniu również z przeróbki węgla kamiennego i brunatnego.

Wśród paliw ciekłych wyróżniamy przede wszystkim te, które znalazły zastosowanie w transporcie. Ważną rolę odgrywa również olej opałowy.

Ogrzewanie olejem opałowym

Olej opałowy jest produktem rafinacji ropy naftowej. Wyróżniamy olej lekki, średni i ciężki – różnią się gęstością oraz zawartością siarki. Olej lekki znajduje zastosowanie w kotłowniach przydomowych, średni w nieco większych kotłowniach m.in. spółdzielni mieszkaniowych, zaś olej ciężki w dużych zakładach przemysłowych czy elektrociepłowniach.