Objawy zatrucia czadem

Jakie są objawy zatrucia czadem?

W sezonie grzewczym nieustannie wysłuchujemy audycji poświęconych walce ze smogiem oraz zatruciom czadem. Wydaje się, że coś w świadomości ludzi zaczyna się zmieniać. Coraz większą wagę przywiązujemy do jakości opału, inwestujemy również w czujniki czadu. Nie oznacza to jednak, że nagle wszyscy zaczęli zdawać sobie sprawę z zagrożenia. Warto wiedzieć jakie są objawy zatrucia czadem i co robić w sytuacji, gdy takie objawy zaobserwujemy u siebie lub kogoś z bliskich.

Co to jest czad?

Czad, czyli tlenek węgla, jest substancją niezwykle podstępną. Czadu nie da się zauważyć gołym okiem, nie da się go również wyczuć, ponieważ jest bezwonny. Jest też lżejszy od powietrza, dlatego łatwo się rozprzestrzenia. Najwięcej zatruć (i niestety także zgonów) odnotowuje się w sezonie zimowym, gdy wentylacja pomieszczeń jest gorsza, a użycie urządzeń grzewczych ogromne.

Czad w gospodarstwach domowych powstaje najczęściej w wyniku spalania gazu lub paliw ciekłych. Dlatego w czujnik czadu powinny wyposażyć się szczególnie te osoby, które używają kuchenek, piecyków lub innych urządzeń na gaz. Taki czujnik włącza się natychmiast, gdy stężenie tlenku węgla przekroczy dopuszczalną normę. Dźwięk czujnika jest bardzo głośny, dzięki czemu zbudzi i zaalarmuje śpiące osoby.

Objawy zatrucia czadem

W sytuacji, gdy włączy się alarm, należy natychmiast otworzyć okna i wyjść na zewnątrz pomieszczeń. Niestety ci, którzy nie posiadają czujników czadu, bardzo często nie wiedzą, że gaz rozprzestrzenia się w pomieszczeniu. Objawy zatrucia czadem są trudne do rozpoznania i często mylone ze zmęczeniem czy gorszym samopoczuciem.

Jeśli stężenie czadu nie jest wysokie, jedynym objawem może być ból głowy. Im wyższe stężenie i dłuższa ekspozycja na działanie tlenku węgla, tym objawy ostrzejsze: zawroty głowy, wymioty, konwulsje. Jeśli stężenie jest bardzo wysokie, błyskawicznie dochodzi do utraty przytomności i śmierci.

Każde, nawet niewielkie podtrucie tlenkiem węgla wymaga obserwacji. Jeśli domownicy w porę zauważą objawy, czad nie wyrządzi wielkich szkód na zdrowiu. Zbyt późna interwencja może zakończyć się tragicznie.