Jaki piec do c.o. – praktyczne porady

Jaki piec do c.o. – na co zwrócić uwagę


Piec do c.o. to piec do centralnego ogrzewania, który skutecznie ogrzewa większe jak i małe powierzchnie. Zakup pieca do centralnego ogrzewania często wiąże się z niemałym kosztem. Przed zakupem warto się zastanowić nad kilkoma rzeczami. Zakup powinien być przemyślany, tak aby późniejsza instalacja i użytkowanie nie sprawiało kłopotów technicznych, nie wiązało się z wysokimi kosztami eksploatacji czy nie spełniało swojej funkcji. Na co warto zatem zwrócić uwagę w przypadku zakupu pieca?

Po pierwsze warto zastanowić się nad rodzajem paliwa. Istnieje kilka rodzajów paliw do pieców centralnego ogrzewania, każde z nich wiąże się  z innymi kosztami i sposobem eksploatacji. Warto więc dokładnie przemyśleć na jakie koszty możemy sobie pozwolić i czy takie a nie inne paliwo będzie faktycznie efektywne  w naszej konkretnej sytuacji. Inne paliwo to przecież także inne właściwości, sposób spalania i osiągana moc. Kolejną kwestią do rozważenie jest sposób instalacji. Tutaj ważne jest także kwestia czysto techniczna, a mianowicie czy instalację wykonanym sami czy zlecimy ją firmie zewnętrznej. W przypadku niektórych rodzajów kotłów nie będziemy w stanie sami ich zainstalować.

Jaki piec do c.o. – rodzaje

Jakie mamy zatem możliwe rodzaje paliwa i co za tym idzie typy pieców c.o.? Najczęściej do wyboru jeśli chodzi o piec do c.o. mamy kotły olejowe, gazowe i chyba najbardziej popularne kotły na paliwa stałe. Czym charakteryzują się poszczególne typy kotłów i jakie mają wady i zalety?

Kotły olejowe są stosunkowo najdroższe  i koszty eksploatacji i naprawy są także dosyć duże. Tego typu kotły są jednak bardzo komfortowe w użyciu, nie wymagają obsługi z naszej strony i bardzo dobrze działają w połączeniu z urządzeniami automatycznej regulacji. Kotły na paliwa stałe ze względu na niską cenę są najczęściej wybieranym rodzajem kotła. Tego typu piece są jednak bardzo uciążliwe w obsłudze i wymagają stałej kontroli przez użytkowników. Kotły gazowe natomiast powoli stają się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Są łatwe i nie uciążliwe w obsłudze, zapewniają zatem duży komfort użytkowania.

Bez względu jaki rodzaj pieca do c.o. wybierzemy pamiętajmy także o takich czynnikach jak ekologia, dbałość o środowisko naturalne a także komfort użytkowania. Są to czynniki, które zaczynają odgrywać coraz większą rolę  w wyborze kotłów.