Wymiana pieca gazowego

Wymiana pieca gazowego a dofinansowanie

Od kilku lat dyskusje na temat smogu przybrały na sile. Problem zauważają nie tylko ekolodzy i urzędnicy, ale także zwykli obywatele, którzy wielokrotnie w trakcie sezonu grzewczego nie mogą wyjść z domu bez obaw o własne zdrowie. Wielu z nich walkę ze smogiem powinno zacząć od siebie – od zmiany nawyków, ale także od wymiany starych kotłów na nowy, ekologiczny piec na biomasę albo gaz. Wymiana pieca gazowego nie musi być bardzo kosztowna, bowiem w wielu gminach można liczyć na dofinansowanie do inwestycji.

Dotacje na wymianę starego pieca węglowego

Popularne śmieciuchy powinny zniknąć z polskich domów. Sugeruje się, by ich miejsce zajęły ekologiczne kotły grzewcze, które nie przyczyniają się do powstawania szkodliwego smogu. Jakie to kotły? Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego urządzenia warto skonsultować się ze specjalistą, dla którego wymiana pieca gazowego czy nawet całej instalacji c.o. i gazowej to chleb powszedni. Sprawdzonych fachowców zatrudnia m.in. ta firma instalatorska.

Wybór urządzenia nie może być przypadkowy także dlatego, że miasta dofinansowują wyłącznie zakup kotłów gazowych, na biomasę czy też urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Mimo, że w większości przypadków są to urządzenia niemal bezobsługowe, warto poświęcić nieco czasu na przyswojenie zasad ich działania.

Warunki uzyskania dofinansowania

Wymiana pieca gazowego, a właściwie starego pieca węglowego na piec gazowy może być dofinansowana tylko wtedy, gdy osoba wnioskująca o dotację rzeczywiście pozbywa się starego kotła. W tym miejscu należy dodać, że przepisy prawa dopuszczają zakup nowego pieca węglowego, ale musi to być urządzenie najnowszej generacji. Pamiętajmy, że w Polsce wciąż mamy ogromne pokłady węgla, dlatego niemożliwym jest całkowite usunięcie wszystkich kotłów na ten opał.

Wymiana pieca gazowego – kto może ubiegać się o dotację?

Przede wszystkim są to właściciele lokali mieszkalnych lub nieruchomości o charakterze mieszkalnym, czyli osoby fizyczne, a także ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą w lokalu mieszkalnym. O dotację mogą ubiegać się także wspólnoty mieszkaniowe, których członkowie korzystają z ciepła wytworzonego we wspólnej kotłowni oraz najemcy lokali komunalnych.

Dotacje mogę mieć różną wysokość. To nie jest tak, że każda osoba może liczyć na taką samą sumę. Wiele zależy od tego, jaką kwotą na ten cel dysponuje dana gmina lub miasto. Najczęściej jest tak, ze miasta ustalają procentowy udział zwrotu kosztów poniesionych na inwestycje. Oczywiście określają także maksymalną kwotę dotacji. Niekiedy może to być nawet 100% dofinansowania, innym razem niespełna 50% – różnie w różnych rejonach kraju. Wiadomo, że najmocniej na wymianie starych kotłów zależy miastom położonym w najbardziej zanieczyszczonych rejonach Polski.