Wymiana pieca gazowego

Wymiana pieca gazowego – kiedy jest najlepszy moment?

Z wymianą pieca gazowego nie należy zwlekać zbyt długo, gdyż uszkodzony piec może stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców. Warto zrobić to już wtedy, gdy zauważymy jaką prawidłowość bądź uznamy, że urządzenie jest dostatecznie wysłużone. Niekiedy warto też wymienić piec na nowy, bardziej oszczędny, gdy zauważymy, że korzystanie ze starego generuje ogromne koszty. Wymiana pieca gazowego musi być zlecona osobom, które mają odpowiednie uprawnienia.

Najlepsza pora na wymianę pieca

Urządzenia grzewcze najlepiej wymieniać w sezonie letnim, gdy nie są użytkowane. Zimą jest to znacznie trudniejsze do wykonania i wiąże się z wieloma niedogodnościami. Brak pieca oznacza bowiem zimno w domu, a niekiedy także brak ciepłej wody.


Wymiana samego pieca nie jest zbyt kłopotliwa, jeśli jednak w grę wchodzi także wymiana fragmentu instalacji, istnieje ryzyko powstania sporego bałaganu. Dlatego też, jeśli to możliwe, wymiana pieca gazowego powinna być wykonywana przy okazji remontu. Oczywiście, jeśli piec nadaje się do natychmiastowej wymiany, nie należy tego odkładać.

Czym grozi korzystanie z uszkodzonego pieca?

Uszkodzony piec przede wszystkim nie spełnia dobrze swoich funkcji. Może pochłaniać ogromne ilości gazu, a jednocześnie nie zapewniać odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Ponadto uszkodzony piec gazowy może mieć wpływa na uwalnianie się czadu, a więc niezwykle szkodliwego, a zarazem niewyczuwalnego przez człowieka gazu. Co roku w sezonie grzewczym słyszymy o przypadkach zatrucia czadem, zwłaszcza we śnie. Niestety niektóre przypadki są śmiertelne.


Uwalnianie się gazu to kolejne zagrożenie, jakie niesie ze sobą korzystanie z uszkodzonego pieca. Należy pamiętać, że gaz bardzo łatwo ulega zapłonowi i ma niską granicę wybuchowości.

Wymiana pieca gazowego – uprawnienia film instalatorskich

Wyminą urządzeń grzewczych powinny zajmować się wyłącznie osoby kompetentne. Tylko wówczas zyskamy pewność, że ogrzewanie będzie działało sprawnie, a cała instalacja będzie bezpieczna. Szczególnie istotne jest to w przypadku pieca gazowego. Wymiana pieca gazowego to zadanie dla firm instalatorskich, posiadających odpowiednie uprawnienia (zobacz na instalacje-bielsko.pl). Niektóre z firm oferują również doradztwo w zakresie wyboru pieca, który będzie spełniał oczekiwania domowników.

Bardzo ważne jest, by wybrać firmę, która do wykonania instalacji używa wysokiej jakości materiałów od sprawdzonych producentów. Dopiero połączenie wiedzy, doświadczenia i dobrych materiałów daje gwarancję, że przez długi czas nie będzie potrzebna kolejna wymiana pieca gazowego.