Pellet – co warto o nim wiedzieć?

Ogrzewanie pomieszczeń coraz częściej odbywa się nie przy wykorzystania tradycyjnych pieców węglowych, a nowoczesnych kotłów, które mogą pracować niemal bezobsługowo przez długi czas. Nie da się ukryć, że dla właścicieli domów jednorodzinnych komfort użytkowania kotła grzewczego jest jednym z czynników decydujących o jego zakupie i montażu. Dziś nie satysfakcjonują nas rozwiązania, które wymagają stałego nadzoru (wielokrotnego dosypywania opału w ciągu dnia). Nie chcemy mieć w domu brudnej kotłowni, w której unosi się nieprzyjemny zapach. Z tego powodu wiele osób inwestuje w kotły na biomasę i stawia na ogrzewanie pelletem.

Czym jest pellet?

Pellet to paliwo zaliczane do biomasy, czyli grupy paliw powstałych z wytworów, odpadów i pozostałości produkcji rolnej, leśnej i powiązanych gałęzi przemysłu. Największą popularnością cieszy się pellet drzewny, który wytwarza się ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem zrębów i wiórów, które stanowią materiał poprodukcyjny tartaków i innych zakładów przetwórstwa drzewnego.

Do sprasowanej masy drzewnej nie dodaje się żadnych lepiszczy czy ulepszaczy, dlatego pellet jest paliwem ekologicznym. Śmiało można powiedzieć, że pod tym względem pellet nie ma sobie równych pośród innych paliw stałych. Ogrzewając dom pelletem, nie przyczyniamy się do powstawania szkodliwego smogu. Nie produkujemy też odpadów w postaci popiołu, bowiem powstają go niewielkie ilości, które z powodzeniem można wykorzystać do nawożenia roślin.

Ogrzewanie pelletem – czy to się opłaca?

Kotły na biomasę wybierane są nie tylko ze względu na łatwość obsługi czy też w trosce o czystość powietrza, ale również dlatego, że pellet jest paliwem wysokoenergetycznym. Dobrej jakości paliwo nie spieka się, oddaje niewielką ilość popiołu i pozwala na ekonomiczne ogrzewanie pomieszczeń. Korzystanie z kotłów na biomasę być może nie jest najtańszym systemem grzewczym, ale ilość zalet tego rozwiązania sprawia, że jego popularność systematycznie rośnie.