Malowanie ścian – co warto wiedzieć

Malowanie ścian – kiedy

Remont domu to bardzo ważna kwestia. Z jednej strony musimy wszystko przecież dokładnie zaplanować, a z drugiej musimy liczyć się ze sporymi utrudnieniami w naszej codzienności. Nie ma więc mowy o łatwym i przyjemnym zadaniu i doświadczeniu w ogóle. Są oczywiście pasjonaci remontów, którzy uwielbiają jak tylko coś się dzieje i za wszelką cenę chcą coś wokół siebie zmieniać i wcale nie przeszkadza im bałagan i ogólna dezorganizacja. Z drugiej strony natomiast większość osób tak naprawdę nie lubi tego typu zmian kiedy to ich codzienność zostaje w jakiś sposób naruszona. Remont to przecież zawsze pewnego rodzaju naruszenie przestrzeni.

W przypadku remontu to często właśnie malowanie ścian jest wyjątkowo problematyczne. Wynika to głównie z faktu, że malowanie ścian wymaga szczególnego podejścia. Po pierwsze, malowanie ścian nie zawsze oznacza po prostu pomalowania ściany na inny kolor. Często chodzi tutaj o wcześniejsze dokładne przygotowanie takiej ściany – mowa tutaj na przykład o szlifowaniu i położeniu odpowiedniego gruntu pod późniejsze malowanie. Poza tym w przypadku malowania ścian zawsze mowa także o dosyć dużym bałaganie. Musimy przecież przesunąć i odpowiednio zabezpieczyć meble, zadbać o bezpieczeństwo podłogi a także umożliwić sensowne pomalowanie wszystkich możliwych miejsc. Malowanie ścian nie jest więc nigdy zadaniem łatwym i dlatego zawsze należy się do niego odpowiednio wcześnie przygotować.

Kiedy zabrać się za malowanie ścian? Z jednej strony wielu osobom wydaje się, że malowanie ścian najlepiej zaplanować na okres letni. W lecie jest przecież ciepło i wszystko powinno szybko i łatwo wyschnąć. Jest w tym oczywiście trochę racji, ale co się stanie jeśli lato i pogoda będą kapryśne i nie będzie wcale sucho i słonecznie? Wtedy warto przemyśleć czy nie można by przeprowadzić remontu zimą. Zima to przecież okres grzewczy, kaloryfery są zazwyczaj włączone na pełny regulator – możemy zatem liczyć na to że ściany wyschną szybko. Co więcej, jeśli w naszych domach czy mieszkaniach mamy sprawne ogrzewanie możemy mieć także pewność, że schnięcie ścian będzie faktycznie bardzo sprawnie przebiegać, znacznie lepiej niż latem.

Malowanie ścian – praktyczne porady

Malowanie ścian nie jest zatem w żaden sposób ograniczone do okresów letnich. Co więcej, w praktyce często okazuje się, że to właśnie zimą tego typu remonty maja szansę na powodzenie i sprawne przeprowadzenie. Warto może zatem zabrać się za malowanie ścian w czasie zimy a latem pomyśleć o urlopie i wypoczynku.