piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaHydraulikaInstalacje wodne w budynkach mieszkalnych

Instalacje wodne w budynkach mieszkalnych

Kupując działkę z myślą o budowie domu, chcemy, by podłączenie wszystkich mediów przebiegło bez zarzutu. Jedną z pierwszych instalacji, jakie wykonuje się w nowo powstałych budynkach mieszkalnych, jest instalacja wodna. Sposób przebiegu wszystkich elementów instalacji musi być dokładnie zaplanowany, dlatego wykonaniem takiego projektu zajmują się profesjonaliści. Także profesjonaliści powinni pomóc w doborze rur, zaworów, filtrów czy wodomierzy, z jakich wykonuje się instalacje wodne.

Domowa instalacja wodna

Dziś nawet nie wyobrażamy sobie sytuacji, że w budynku mieszkalnym może zabraknąć bieżącej wody. Czasy, gdy wodę przynoszono z zewnątrz we wiadrach i miskach, dawno minęły. Obecnie, dzięki wodociągom miejskim i lokalnym ujęciom głębinowym, podłączenie wody do domu nie stwarza większych problemów.

Zważywszy na to, że na niektórych ternach występują problemy z budową własnych ujęć wody, albo jej jakość pozostawia wiele do życzenia, możliwość podłączenia budynku mieszkalnego do sieci wodociągowej jest nieoceniona. Korzystanie z wodociągów miejskich to też ogromna wygoda, bowiem tak naprawdę interesują nas tylko zmieniające się liczby na wodomierzu. Kwestie związane z wodociągami, filtrowaniem i ewentualnym odkażaniem wody leżą po stronie dostawcy. Dla właścicieli czy zarządców budynków ważne są natomiast wewnętrzne instalacje wodne.

Domowa instalacja wodna to zbiór wielu połączonych ze sobą elementów, nie tylko rur, ale i innych urządzeń, których zadanie polega na doprowadzaniu wody do armatury, zlewozmywaków, umywalek, wanien, kabin prysznicowych, pralek i innych sprzętów znajdujących się w kuchni, łazience czy pralni. Do wykonania takiej instalacji niezbędne są wiedza, zdolności techniczne i umiejętności manualne. Dlatego też domowe instalacje wodne powinien wykonywać hydraulik z uprawnieniami.

Instalacje wodne – na co zwrócić uwagę?

Prace nad instalacją wodną rozpoczynają się od sporządzenia projektu. W projekcie należy zaplanować trasę przebiegu wszystkich części instalacji, sposób rozprowadzenia rur i miejsca montażu zaworów. Bardzo ważne jest to, by dostęp do instalacji nie był szczególnie utrudniony, jeżeli zajdzie potrzeba usunięcia awarii.

Wykonując instalacje wodne, nie powinniśmy oszczędzać na materiałach. Konieczny jest zakup rur wykonanych z wytrzymałych materiałów, co zapewni bezawaryjną, wieloletnią eksploatację. Przed wyborem rur dobrze jest dobrać skład chemiczny wody. Niekiedy w momencie zetknięcia z powierzchnią rury zmianie może ulec skład chemiczny wody, przez co staje się niezdatna do spożycia.

Bezpieczeństwo i funkcjonalność domowej instalacji wodnej zapewniają również zawory odcinające, które chronią dom przed zalaniem. Podczas montażu instalacji należy rozmieścić zawory w wielu miejscach, a najlepiej, jeśli każda umywalka, zlew, wanna itd. są zabezpieczone dobrej jakości zaworem kulowym.

 

 

 

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments