Funkcjonalne pomieszczenia – co jest ważne

Czym są funkcjonalne pomieszczenia

W dzisiejszym świecie bardzo dużo mówi się o przestrzeni. Z jednej strony mamy masę trenerów osobistych, którzy zapewniają nas o tym jak bardzo ważne jest posiadanie własnej przestrzeni w  życiu, a z drugiej strony mamy rzeszę projektantów, którzy skupiają się przede wszystkim na tym jak bardzo ważne jest kreowanie przestrzeni w naszych domach czy mieszkaniach. Oczywiście przestrzeń, w różnych ujęciach i kontekstach jest faktycznie niezmiernie ważna, ale nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że aby przestrzeń skutecznie pełniła swoją rolę, a więc aby pokazywała nam nasze miejsce w świcie, dawała nam punkt odniesienia i komfort wiedzy na czym stoimy musimy zadbać o to aby ta przestrzeń była przede wszystkim funkcjonalna. Mowa tutaj o funkcjonalnych pomieszczaniach, które dopiero wtedy gdy będą prawdziwe funkcjonalne będą nam mogły w stanie dać to czego pragniemy – spokój i pewność.

Funkcjonalne pomieszczenia mogą się oczywiście także odnosić do przestrzeni mentalnej, do tego jak postrzegamy siebie w świecie, jak ten świat sobie organizujemy i dzielimy, ale przede wszystkim liczy się tutaj przestrzeń fizyczna i na niej się skupmy. Funkcjonalne pomieszczenia w realnej przestrzeni w otaczającym nas świecie to przede wszystkim nowoczesne pomieszczenia, które charakteryzują się trzema podstawowymi cechami. Są to: prostota, minimalizm i praktyczność. To właśnie te trzy podstawowe cechy sprawiają, że dane pomieszczenie jest faktycznie funkcjonalne w nowoczesnym świecie. Przyjrzymy się bliżej tym trzem elementom, które dopiero gdy razem tworzą spójną całość faktycznie czynią pomieszczenia funkcjonalnymi.

Styl i nowoczesność- dlaczego to takie ważne

Praktyczność odnosi się przede wszystkim to tego czego nie widać, a co tak naprawdę sprawia, że całość funkcjonuje sprawnie. Chodzi tutaj przede wszystkim o instalacje, wyposażenie, sprzęt, światło czyli całość rzeczy, które zapewniają nam podstawowy komfort i wygodę w dzisiejszych nowoczesnych czasach. Do praktycznych elementów przestrzeni możemy zatem zaliczyć: instalacje grzewcze, instalacje wodno-kanalizacyjne,  instalacje gazowe i elektryczne, oraz cały sprzęt i niezbędne elementy tychże instalacji, które sprawiają, że są one po prostu funkcjonalne. Nie zapominajmy także o fakcie, że funkcjonalne pomieszczenia są także proste i minimalistyczne w swej istocie. Prostota oznacza, że wszystkie elementy wyposażenia pomieszczeń mają proste linie i prostą budowę, bez niepotrzebnych komplikacji. Minimalizm natomiast odnosi się do najmniejszej możliwej ilości elementów – w funkcjonalnych pomieszczeniach nie ma po prostu mowy o dużej ilości rzeczy.