W trosce o czyste powietrze – wymiana źródła ciepła

Dyskusje na temat zanieczyszczeń powietrza, smogu i niekorzystnych zmian klimatycznych nie cichną od wielu lat, a zdają się narastać w miesiącach zimowych, w pełni sezonu grzewczego, gdy nieprzyjemny zapach unosi się w powietrzu i nieustannie przypomina o problemie. Jakość powietrza, zwłaszcza w większych polskich miastach, pozostawia wiele do życzenia. Dlatego też rządzący starają się w jakiś sposób motywować Polaków do zmian w sposobie korzystania z urządzeń grzewczych, do rezygnacji z nieekologicznych metod ogrzewania, do otwarcia się na nowoczesność. Wiele osób może skorzystać z dofinansowań do wymiany starego pieca na nowy, ekologiczny. Inni mogą starać się o dotacje na wykonanie instalacji fotowoltaicznych czy pomp ciepła.

Dlaczego warto dbać o czyste powietrze?

Zanieczyszczone powietrze niekorzystnie wpływa na ludzki organizm. Poza oczywistym dyskomfortem, spowodowanym odczuwaniem brzydkiego zapachu, zanieczyszczone powietrze może powodować duszności, a w niektórych przypadkach przyczyniać się do występowania infekcji dróg oddechowych.

Wdychanie powietrza, w którym znajdują się szkodliwe substancje, może spowodować spadek koncentracji, rozdrażnienie i nerwowość. Gorsze samopoczucie i osłabienie również mogą być przyczyną oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Ponadto niektóre drobinki mogą wywoływać kaszel i kichanie, a także podrażniać oczy. Dlatego też, jeśli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, zadbajmy o czyste powietrze, chociażby poprzez wybór ekologicznej metody ogrzewania.

Ekologiczne metody ogrzewania pomieszczeń

Wymiana źródła ciepła na ekologiczne wiąże się z pewnymi kosztami, dlatego też do wszelkich prac montażowych warto zatrudnić sprawdzonych i uczciwych wykonawców. Poza tym pamiętajmy, że decydując się na wymianę źródła ciepła, możemy skorzystać z rządowego programu wparcia finansowego. Program Czyste Powietrze, bo o nim mowa, opracowano z myślą o właścicielach lub współwłaścicielach jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Osoby, które chcą skorzystać z programu, mogą otrzymać dofinansowanie na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła, spełniające najwyższe normy. Jakie to są źródła ciepła? Przede wszystkim mikroinstalacja fotowoltaiczna, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, ale też kolektory słoneczny, pompy ciepła. Wspierane są również przedsięwzięcia polegające na zakupie i montażu ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych, drzwi lub bram garażowych. Z programu można pokryć koszt przeprowadzenia niezbędnych prac termo-modernizacyjnych w budynku.