Pellet drzewny i jego zalety

Wśród stosowanych obecnie ekologicznych metod ogrzewania budynków ważne miejsce zajmuje pellet. Jest to paliwo wytwarzane ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych, jakie pozyskuje się niejako przy okazji prac wykonywanych w zakładach przetwórstwa drzewnego. Pellet drzewny zalicza się do biomasy, czyli grupy paliw powstałych w wyniku produkcji rolnej, leśnej i dziedzin pokrewnych.

Wyselekcjonowane odpady drzewne

Pellet powstaje z odpadów drzewnych, ale nie mogą to być jakiekolwiek odpady. Do produkcji pelletu wykorzystuje się wyłącznie czyste zręby i wióry, dlatego też duże znaczenie ma proces korowania drewna. Drewno, które trafia do dalszej obróbki, musi być idealnie okorowane, wolne od zabrudzeń, pleśni, ale też wszelkich impregnatów, olejów czy farb.

Czyste odpady drzewne pozwalają na wyprodukowanie wysokiej jakości opału. Podczas spalania wytwarza się przyjemna woń palonego drewna, a nie chemiczny zapach. Do atmosfery nie trafiają szkodliwe związki chemiczne, a emisja dwutlenku węgla jest równa zeru. Ogrzewanie dobrej jakości pelletem jest zatem ekologiczne i nie przyczynia się do powstawania szkodliwego smogu, który dusi polskie miasta i wsie. Producent pelletu, który dba o jakość surowca, może spełnić oczekiwania klientów, którym zależy na stosowaniu ekologicznych metod ogrzewania pomieszczeń.

Pellet drzewny a ekonomia

Aspekt ekologiczny jest bardzo ważny, ale nie da się ukryć, że dla użytkowników kotłów na biomasę liczy się także to, jak duży będzie koszt zakupu opału na cały sezon grzewczy. Kaloryczność pelletu można porównać z kalorycznością ekogroszku, zatem w trosce o zasobność portfela, można wybrać którąś z tych metod. Zwróćmy jednak uwagę, że w przeciwieństwie do ekogroszku, pellet drzewny jest bardzo łatwy w transporcie i przechowywaniu. Nie brudzi, nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Kiedy wsypujemy go do podajnika, w powietrzu nie unosi się chmura czarnego kurzu, co niestety występuje prawie zawsze w trakcie użytkowania ekogroszku.

Łatwe w obsłudze kotły na biomasę

Kolejną zaletą pelletu drzewnego jest to, że do jego spalania wykorzystuje się nowoczesne kotły na biomasę. Są to urządzenia wyposażone w system umożliwiający automatyczne uruchomienie paleniska, podajnik i szereg sterowników, dzięki którym dostosujemy moc spalania i wysokość temperatury w pomieszczeniach do własnych potrzeb. Kotły na biomasę są łatwe w obsłudze, ale w rzeczywistości konieczność obsługi pojawia się rzadko – urządzenia te mogą pracować bezobsługowo przez długi czas, w zależności od pojemności podajnika.