Małe dziecko a barierka na schody

Pojawienie się nowego członka rodziny to ogromna radość, ale i odpowiedzialność. Przejawem odpowiedzialności jest m.in. zabezpieczenie domu w taki sposób, by dziecko nie mogło zrobić sobie w nim krzywdy. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim tych dzieci, które samodzielnie się przemieszczają – pełzają, raczkują i chodzą. Jeśli mamy w domu dziecko w tym wieku, powinniśmy pamiętać o usunięciu przedmiotów, które mogłyby na nie upaść lub się przewrócić, zabezpieczeniu ostrych krawędzi i gniazdek oraz trwałym zamknięciu szafek z chemią domową czy alkoholem. Bardzo ważne jest również zabezpieczenie schodów. Służy do tego specjalna barierka na schody, którą w prosty sposób można dopasować do szerokości konstrukcji.

Inne zastosowania barierek na schody

Zanim przejdziemy do omówienia tego, czym powinna charakteryzować się dobra barierka na schody, przyjrzyjmy się jej zastosowaniom. Oczywiście podstawowym zadaniem takiej barierki jest zabezpieczenie schodów w momencie, gdy w domu pojawia się dziecko. Barierkę  można zamontować zarówno w dolnej partii schodów, jak i na samej górze – wszystko zależy od częstotliwości korzystania z pomieszczeń na dole/na górze oraz potrzeb mieszkańców. Część osób rezygnuje z montażu barierki w górnej części schodów, jeśli maluch cały czas spędza na parterze budynku i właściwie nigdy nie jest wnoszony na górę.

Barierka na schody może pojawić się w budynku także wtedy, gdy jednym z mieszkańców domu jest czworonóg. Jeśli nie chcemy, by wchodził na piętro i roznosił sierść po wszystkich pomieszczeniach, wystarczy umieścić na schodach barierkę zabezpieczającą. Taka barierka może pojawić się również w przejściu między dwoma pomieszczeniami, a także wokół kominka, pieca kaflowego i innych niebezpiecznych urządzeń.

Dobrej jakości barierka na schody

Barierka na schody musi być produktem trwałym, a więc takim, który nie ulegnie zniszczeniu w momencie, gdy pomysłowe dziecko spróbuje się na nią wspiąć bądź uderzyć w nią twardym przedmiotem. Liczy się zarówno trwałość materiału, z jakiego wykonano barierkę, jak i sposób łączenia ze sobą poszczególnych jej elementów.

Barierka powinna być również produktem bezpiecznym dla dziecka, zatem niedopuszczalne są ostre krawędzie i spiczaste zakończenia szczebli. Jeśli stawiamy na barierkę drewnianą, należy dopilnować, by jej powierzchnia była odpowiednio wyszlifowana, dzięki czemu nie będziemy się martwić, że w skórze dziecka utknie drzazga. Oczywiście bardzo ważne jest również, by montaż barierki nie był kłopotliwy, a niewielkie otwory powstałe po jej demontażu dało się łatwo uzupełnić. Dla domowników istotny jest również wygląd barierki – idealnie, jeśli można ją dopasować do koloru schodów, drzwi czy podłóg.