Jakimi akcesoriami posługuje się kominiarz?

O konieczności dokonywania regularnych przeglądów kominiarskich powinni pamiętać właściciele i zarządcy budynków. Nie chodzi jedynie o to, że niedopełnienie obowiązku może skutkować nałożeniem kary finansowej, a przede wszystkim o to, że niedrożny komin może stać się przyczyną poważnych problemów. Zapchany komin utrudnia rozpalanie w piecu, sprawia że nie ma właściwego ciągu, przez co ogień nie chce się palić, a dym wydostaje się do pomieszczenia. Trudno wówczas o ekonomiczne ogrzewanie, a dodatkowym problemem jest brud i brzydki zapach unoszący się w domu. Poza tym zalegające w kominie sadze mogą stać się przyczyną pożaru. Aby nie doszło do takiej sytuacji, należy zadbać, by czyszczeniem komina zajął się odpowiednio przygotowany kominiarz.

Wykonywanie zawodu kominiarza

Kominiarz wykonuje pracę zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Aby dobrze wyczyścić komin, należy dostać się do niego od góry, bezpośrednio z dachu, jak i od dołu, korzystając ze specjalnych drzwiczek albo poprzez podłączony do komina kocioł grzewczy. Nie trudno się domyśleć, że wykonywanie zawodu kominiarza wiąże się z koniecznością wykonywania robót na wysokości, dlatego kominiarzami absolutnie nie mogą zostać osoby z lękiem wysokości. W przypadku mocno zanieczyszczonych kominów, kominiarz wykonuje pracę ciężką fizycznie i brudną – z pewnością nie każdy nadaje się do tego zawodu. Poza tym udrażnianie komina niejednokrotnie wymaga sporej dozy cierpliwości i skrupulatności, zostawanie niedokończonej pracy jest niedopuszczalne.

Oczywiście do wykonywania zawodu kominiarza nie wystarczą dobre chęci i właściwe predyspozycje, takie jak brak lęku wysokości, tężyzna fizyczna, cierpliwość i odpowiedzialność. Osoba, która chce zawodowo zajmować się czyszczeniem kominów, musi posiadać specjalne uprawnienia, a także zdobyć wiedzę na temat tego, jakie akcesoria kominiarskie i w jaki sposób wykorzystuje kominiarz.

Kominiarz – uprawnienia do wykonywania zawodu

Aby zostać kominiarzem, należy ukończyć szkołę średnią o profilu kominiarskim. W czasie kształcenia, jak i po nim, uczniowie/absolwenci odbywają praktyki, a następnie przystępują do egzaminu czeladniczego. Jeśli wynik egzaminu jest pozytywny, nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć pracę w zawodzie kominiarza.

Oczywiście nie każdy kominiarz skończył szkołę o profilu kominiarskim. Inną drogą do zdobycia zawodu jest trzyletnia praktyka u mistrza kominiarstwa, która również kończy się egzaminem czeladniczym. Kominiarz, który chce dalej rozwijać karierę, po sześciu latach pracy w zawodzie może przystąpić do egzaminu mistrzowskiego. Przeprowadzeniem egzaminów zajmuje się Izba Rzemieślnicza.

Akcesoria kominiarskie

Kominiarz nie korzysta wyłącznie z siły rąk czy nóg, a używa specjalnych narzędzi, dzięki którym może przebić się przez zalegające w kominie zanieczyszczenia. Zestaw do czyszczenia komina obejmuje różnego rodzaju liny, giętki, kule, szczotki i wiertarki. Zdecydowana większość zanieczyszczeń usuwana jest mechanicznie, ale zdarza się, że zachodzi potrzeba zastosowania preparatów chemicznych.