Jakie płytki na schody?

Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów schodów są schody żelbetonowe. Są stosunkowo tanie, a nadanie im pożądanego kształtu nie sprawia większych trudności. Schody takie powstają na etapie budowy domu, zatem mogą być wykorzystywane podczas kontynuowania prac na piętrze i to bez obaw o przypadkowe zniszczenie. Schody z żelbetonu są trwałe, stabilne i ognioodporne, ponadto dają wiele możliwości aranżacyjnych, bo można je wykończyć rozmaitymi materiałami. Najczęściej jest to drewno, płyty z kamienia naturalnego (granit, marmur) bądź płytki ceramiczne.

Czym wyłożyć schody betonowe?

Naturalny beton

Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i ile środków na ten cel przeznaczyć. Najtańszym rozwiązaniem jest pokrycie schodów żywicą epoksydową, bezbarwnym impregnatem lub specjalną farbą do betonu. Takie rozwiązanie będzie idealne dla osób, które lubią naturalność i ich zdaniem betonowa powierzchnia świetnie współgra z wystrojem wnętrza.

Drewniane powierzchnie

Naturalna struktura betonu nie wszystkich jednak zadowoli, dlatego schody wykłada się materiałami, które znacząco podnoszą estetykę żelbetonowej budowli. Takim materiałem może być drewno. Największą zaletą drewna jest to, że potrafi ożywić wnętrze, sprawić, że stanie się przytulne. Poza tym drewno jest ciepłe, dlatego stąpanie po schodach bosą stopą jest jak najbardziej możliwe. Odpowiednio dobrane gatunki drewna w połączeniu ze środkami do zabezpieczania powierzchni drewnianej sprawiają, że schody wyłożone drewnem długo zachowują estetyczny wygląd.

Marmur i granit

Ci, którzy mimo wszystko powątpiewają, by drewniana powierzchnia zniosła intensywne użytkowanie, a przy tym mają zamiłowanie do luksusowych materiałów, mogą wykończyć schody marmurem lub granitem. Takie wykończenie jest nie tylko efektowne, ale i trwałe, a przy tym zapewnia łatwość w utrzymaniu czystości.

Płytki ceramiczne

Innym popularnym rozwiązaniem są płytki ceramiczne. Mogą to być zarówno zwykłe płytki podłogowe, jak i produkty wykonane właśnie z myślą o schodach. Część z nich posiada specjalne żłobienia, które zmniejszają ryzyko poślizgu i upadku z wysokości.

Jakie płytki na schody?

Wybierając płytki na schody, powinniśmy zwrócić uwagę, by nie był to produkt o zbyt gładkiej, idealnie wypolerowanej powierzchni. Najlepiej kupować specjalnie dedykowane komplety płytek, w skład których wchodzą profilowane płytki stopnicowe z kapinosem, podstopnice i cokoły. Dużą popularnością cieszą się płytki drewnopodobne, czyli takie, które przypominają naturalne kawałki drewna. Kupując je, powinniśmy zwrócić uwagę na klasę ścieralności – na schodach powinny zaleźć się płytki oznaczone symbolem PEI 4, odporne na zarysowania i powstawanie drobnych urazów. Dobrze również, jeśli płytki na schody charakteryzują się podwyższoną odpornością na działanie detergentów. Wówczas będziemy mogli zmywać schody dowolnymi środkami do mycia podłóg.