Jak skutecznie czyścić wkłady kominkowe?

Jak nieco z przymrużeniem oka powiadają szczęśliwi, ale zapracowani właściciele domów – praktycznie w każdej chwili jest w nich coś do zrobienia, posprzątania, do zadbania o… Lekko nie ma 🙂 To prawda. Natomiast własny dom, z przestronnym salonem, wykończonym zgodnie z preferowaną stylistyką – wyposażony w nowoczesny kominek w pełni rekompensuje wysiłek, który właściciele domów jednorodzinnych muszą „ponieść” aby cieszyć się nim. Wszystkim co oferuje.

Jeżeli chodzi o ilość rzeczy, sprzętów i instalacji, o które należy bezwzględnie regularnie dbać – kominek nie jest wyjątkiem. Tu również nie opłaca się odwlekać koniecznych czynności na później. Bowiem później – może być już za późno.

Dlaczego warto regularnie czyścić kominek?

Aby wyglądał przepięknie, cieszył nasz wzrok, rzeczywiście stwarzał niepowtarzalny, unikalny klimat czy romantyczny nastrój. Uporczywie zabrudzona szyba czy szyby (np. wkłady kominkowe trójstronne), osmolone ściany wokół „obudowy”, popiół na podłodze – to wszystko rujnuje oczekiwany efekt, nie wygląda estetycznie.

Aby spełniał swą funkcję, efektywnie i skutecznie dawał ciepło – zabrudzony kominek, z warstwą zabrudzeń na ścianach wkładu, nie pracuje tak skutecznie jak mógłby. Możemy to porównać do dodatkowej warstwy izolacji, która zatrzymuje ciepło.

Aby było bezpiecznie, jak przekonują eksperci wiele pożarów wynika wprost z zaniedbań związanych z nieregularnym czyszczeniem przewodów kominowych. Musimy pamiętać aby bezwzględnie stosować się do zaleceń i regularnie usuwać niebezpieczne, łatwopalne osady. To kwestia naszego życia i zdrowia.

Co używamy do czyszczenia?

To wielu przypadkach zależy od naszych preferencji ale i środków finansowych, które chcemy dodatkowo przeznaczyć na chemię i urządzenia czyszczące. Bowiem taki popiół możemy usunąć „manualnie” za pomocą odpowiedniego sprzętu możemy też wykorzystać specjalny odkurzacz do popiołu z filtrem HEPA, który błyskawicznie usunie popiół i jego pozostałości z podłogi. Filtr HEPA zadba o to, aby zatrzymać cząstki, przed przedostaniem się do salonu. Jeżeli zależy nam na wygodzie i szybkości, zdecydowanie warto zainwestować w takie niezwykle funkcjonalne urządzenie.

Pamiętajmy także aby przeczytać dokładnie instrukcję dołączoną do wkładu kominkowego i stosować się do zaleceń producenta związanych z czyszczeniem i konserwacją urządzenia. Pamiętajmy również aby wykorzystywać paliwo – drewno wysezonowane, liściaste, odpowiedniej jakości i nie palić w kominku niczego poza nim. To wpływa w istotnym stopniu nie tylko na efektywność ale również żywotność całej instalacji i oczywiście utrzymanie jej w czystości.

Wielu producentów chemii domowej, środków czystości oferujemy profesjonalne preparaty przeznaczone do czyszczenia wkładów kominkowych. Czy warto je stosować? Oczywiście tak, dobierając odpowiedni środek do rodzaju naszego kominka. Skuteczne czyszczenie to przede wszystkim regularne czyszczenie, niedopuszczenie do utrwalenia się zabrudzeń (im dłużej będziemy je „tolerować” tym trudniej będzie je usunąć).