Gaz czy pellet? Którą metodą ogrzewania wybrać?

Wśród dostępnych metod ogrzewania największym zainteresowaniem cieszą się te, których stosowanie jest ekonomiczne i wygodne, a przy tym nie przyczynia się do powstawania szkodliwego smogu. Warunki te spełnia m.in. ogrzewanie gazowe oraz ogrzewanie z wykorzystaniem kotłów na biomasę. Które rozwiązanie jest lepsze – gaz czy pellet?

Komfortowy, ciepły budynek

Funkcjonalny dom, to taki, w którym starannie rozplanowano układ pomieszczeń, mebli i sprzętów,
i który wyposażono w rozwiązania ułatwiające wykonywanie codziennych czynności. Na komfort funkcjonowania w domu czy mieszkaniu wpływa również rodzaj oraz jakość wykonanych instalacji, w tym instalacji grzewczej. Trudno czuć się dobrze w zimnym budynku, trudno też cieszyć się z pieca, który wymaga ciągłego nadzoru, a przy tym wydostaje się z niego uporczywy osad i brzydkie zapachy.

Prze wiele lat najpopularniejszym sposobem ogrzewania domów była instalacja centralnego ogrzewania zasilana ciepłem pochodzącym z pieców węglowych. Dziś piece węglowe odchodzą do lamusa. Korzystanie z nich uznajemy za niekomfortowe, mało ekonomiczne (mimo że węgiel kamienny jest znacznie tańszy od ekogroszku czy pelletu) i mające negatywny wpływ na jakość powietrza. Chcemy, by nasz budynek był komfortowy i ciepły, a kwestie ekologiczne również nie są nam obojętne. Z tego względu coraz chętniej stawiamy na ogrzewanie gazowe (gaz ziemny albo płynny) oraz pellet.

Gaz czy pellet? Co wybrać?

Niektórzy obawiają się korzystania z instalacji gazowych, jako że gaz jest substancją łatwopalną i wybuchową. Jednak prawidłowo wykonana instalacja gazowa jest bezpieczna (tego typu prace mogą wykonywać wyłącznie wykwalifikowani fachowcy). W domach jednorodzinnych można wykorzystywać gaz ziemny, dostarczany przez znajdującą się w pobliżu sieć gazociągową, albo gaz płynny LPG. Korzystanie gazowe króluje w zabudowie jednorodzinnej, gdyż mimo dość wysokich kosztów początkowych, umożliwia ekonomiczne ogrzewanie budynków. Ogromną zaletą pieców gazowych jest również to, że wymagają minimalnej ingerencji, są w stu procentach czyste i zapewniają wysoki komfort zaopatrzenia domu w stałą temperaturę. Jeśli jednak nie mamy możliwości podłączenia budynku do gazociągu, a rozwiązanie w postaci gazu płynnego LPG nie spełnia naszych oczekiwań, warto rozważyć ogrzewanie pelletem.

Ogrzewanie gazowe a ogrzewanie pelletem

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie gaz czy pellet, bowiem wszystko zależy od potrzeb użytkowników. Producent pelletu zapewnia, że jego produkt jest czysty, całkowicie bezpieczny i ekologiczny. Pellet nie wybucha, poza tym jest paliwem łatwym w transporcie i składowaniu, a korzystanie z kotłów na biomasę czy ich czyszczenie nie wymaga wsparcia wykwalifikowanego fachowca. Dla osób, które nie mają w obejściu zbyt wiele miejsca, problemem może być jedynie to, że zakupiony pellet należy gdzieś przechowywać, najlepiej z dala od wilgoci. Dlatego, zanim podejmiemy decyzję odnośnie wyboru źródła ciepła, warto rozważyć, ile mamy miejsca na wykonanie kotłowni i przechowywanie opału, jak wygląda dostęp do surowca w miejscu zamieszkania i jakie środki jesteśmy w stanie przeznaczyć na wykonanie instalacji.