Czy warto zainwestować w kominek wolnostojący?

Mimo upływu lat moda na kominki nie przemija, a wręcz w tej chwili buduje się ich znacznie więcej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wielu traktuje kominek jako obowiązkowy element wyposażenia nowoczesnego salonu i ceni go ze względu na walory estetyczne. Kominek ozdabia wnętrze przede wszystkim wtedy, gdy jest uruchomiony, co najczęściej ma miejsce w długie, jesienno-zimowe wieczory. Niemniej estetyczny wkład kominkowy i efektowana obudowa zwracają uwagę także wtedy, gdy kominek stoi nieużywany. Nietrudno się domyśleć, że mowa tu przede wszystkim o kominkach wbudowanych w ścianę (przylegających do ściany) i odpowiednio zabudowanych. Nieco inne rozwiązanie stanowi kominek wolnostojący.

Wkłady kominkowe do zabudowy a kominek wolnostojący

W budynkach starego typu wykonanie kominka z wykorzystaniem wkładu kominkowego do zabudowy nie zawsze jest możliwe. Każdy wkład kominkowy ma określone wymagania dotyczące montażu. Jeśli przewody kominowe znajdują się w złym miejscu, a obok dojścia do komina nie ma miejsca na budowę kominka, wkłady kominkowe nie zmieszczą się. Czy w takiej sytuacji właściciel budynku musi zrezygnować z marzenia o posiadaniu kominka? Absolutnie nie! Może zdecydować się na niewielki kominek elektryczny albo postawić na kominek wolnostojący.

Czym jest kominek wolnostojący?

Kominek wolnostojący, jak sama nazwa wskazuje, stoi na wolnej przestrzeni, tj. nie przylega bezpośrednio do ściany, ani tym bardziej nie jest w nią wbudowany. Kominki wolnostojące podłącza się w możliwe najprostszy i najwygodniejszy sposób do przewodów kominowych, dbając o to, by w pobliżu kominka ani prowadzących do komina rur nie znajdowały się łatwopalne materiały. Kominka wolnostojącego nie obudowuje się płytami kamiennymi, ani żadnym innym materiałem, który sprawdza się w przypadku wkładów kominkowych do zabudowy.

Kominki wolnostojące słusznie kojarzą się z piecami typu koza. O ile jednak w kozach starego typu spalano każdy dostępny w danym momencie opał, o tyle korzystanie z nowoczesnych kominków wolnostojących wymaga nieco więcej rozwagi w doborze paliwa. Kominki wolnostojące przeznaczone są do spalania drewna lub pelletu.

Kominek wolnostojący – czy warto?

W kominek wolnostojący warto zainwestować wówczas, gdy nie mamy możliwości wybudowania tradycyjnego kominka, a także wtedy, gdy lubimy częste zmiany. O ile wkładu kominkowego w obudowie nie da się tak po prostu usunąć po kilku latach użytkowania, bo wiąże się to z koniecznością wykonania sporego remontu, o tyle kominek wolnostojący możemy w każdej chwili wynieść z domu.

Zaletą pieców kominkowych jest również ich niska cena. Kominki wolnostojące dostępne są w bardzo atrakcyjnych cenach, a koszt ich montażu również nie jest wysoki. Warto przy tym podkreślić, że piece wolnostojące świetnie sprawdzają się do dogrzewania pomieszczeń, ponieważ wypromieniowują ciepło całą swoją powierzchnią. Są przy tym atrakcyjne pod względem wizualnym. Na rynku dostępne są różnego rodzaju kominki wolnostojące, dlatego z łatwością dobierzemy taki, który wpisze się w stylistykę urządzanego wnętrza.