Bezawaryjny piec na pellet – jak wybrać?

Decydując się na piec na pellet musimy wziąć pod uwagę fakt, że będzie to stosunkowo duży wydatek. Ceny wahają się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dlatego tak istotny jest dobry i przemyślany wybór, byśmy mogli cieszyć się z bezawaryjnego urządzenia, które będzie nam służyć przez wiele lat. A warto zwrócić uwagę na to, że piec na pellet prezentuje całkiem szeroki wachlarz zalet.

Nowoczesne kotły to pewność, że dom będzie ogrzewany ekologicznie, a paliwo (dobry pellet) jest prostsze w użyciu od tradycyjnego węgla.

Piec na pellet – jakie są jego zalety?

Już sama obsługa pieca na pellet jest dużo wygodniejsza niż pieców na inne paliwa, takie jak np. węgiel czy drewno opałowe. A wynika to z tego, że pellet podawany jest do pieca w sposób zautomatyzowany. To właśnie dlatego, posiadając piec na pellet, jesteśmy dość rzadko potrzebni do jego obsługi.

Co więcej, piec na pellet ma zamontowaną w palniku specjalną, automatycznie uruchomianą przez sterownik grzałkę, dzięki której pellety są rozpalane. Co także przekłada się na wygodę użytkowania takiego pieca. Dla bezpieczeństwa w kotłach montuje się systemy gaszenia płomienia działające w sposób samoczynny. Systemy zabezpieczają cofnięcie się takiego płomienia do zasobnika paliwa.

W porównaniu z piecami na węgiel, piec na pellet jest prostszy w obsłudze, dzięki temu że ma w pełni zautomatyzowane działanie. Jest też łatwiejszy w regulowaniu mocą, bez wpływu na sprawność urządzenia. Utrzymanie czystości pieca też jest prostsze, automatyczny załadunek pelletu nie wywołuje unoszenia się pyłu, co ma miejsce przy piecach węglowych. Warto pamiętać, że pellet jest paliwem ekologicznym, jest to odnawialne źródło energii.

W jaki sposób dobrać moc w piecu na pellet?

W projekcie domu powinniśmy znaleźć informację o tym jaką moc grzewczą powinien mieć piec. I tym się kierujmy. Zdecydowanie nie warto wyposażać domu w piec, którego moc będzie większa niż ta obliczona w projekcie. Wybierając moc o odpowiedniej mocy możemy być spokojni o to, że piec będzie osiągał optymalną sprawność, co przekłada się na maksymalne uzyskiwanie energii z jednej porcji paliwa.

W rezultacie zużycie pelletu będzie minimalnie niskie, co ma znaczenie także dla naszej atmosfery, do której trafi mniej zanieczyszczeń powstających w procesie spalania.

Piec na pellet – kto skorzysta?

Warto rozważyć zakup takiego kotła, jeśli dom nie ma dostępu do gazu ziemnego. Jeszcze bliżej powinniśmy przyjrzeć się ofercie rynkowej jeśli zależy nam na wygodnym rozwiązaniu, które w sposób automatyczny podaje stałe paliwo do pieca. Takim rozwiązaniem będzie właśnie piec na pellet, który też w porównaniu do węgla jest znacznie bardziej ekologiczny i uzyskuje wyższą efektywność energetyczną.

Warto też zauważyć, że coraz więcej pieców na pellet otrzymuje najwyższą klasę 5., dlatego że spełnia najwyższe wymagania energetyczno-emisyjne. Dlatego też na rynku znajdziemy wiele pieców, które otrzymały europejski certyfikat Ecodesign. Zatem jeśli tylko w domu mamy do dyspozycji pomieszczenie, które można przeznaczyć na kotłownię, zdecydowanie warto zastanowić się nad tym czy to właśnie piec na pellet nie powinien ogrzewać wnętrz.