smog

Smog

By

Smog – jak mu zapobiegać?


Sezon grzewczy to czas, w którym niebo nad polskimi miastami staje się szare, pojawiają się trudności z oddychaniem pełną piersią, a w powietrzu unosi się specyficzny, niezbyt przyjemny zapach. Mowa oczywiście o smogu. Mimo uruchamiania programów antysmogowych, sytuacja w Polskich miastach nie ulega zbyt dużej poprawie. Wielu twierdzi nawet, że jest coraz gorzej i z domu nie da się wyjść bez specjalnej maski. Smog nie bierze się znikąd. To efekt nierozważnych działań człowieka. Można mu jednak zapobiegać.

Smog – zjawisko naturalne?


To, że w powietrzu występują liczne zanieczyszczenia przyjmujemy za rzecz normalną. W końcu mamy świadomość, że wirusy i bakterie żyją wszędzie, ponadto nie da się funkcjonować bez samochodów, kotłów grzewczych, fabryk itd. Smog nie jest jednak zjawiskiem naturalnym. Powstaje na skutek ludzkich działań. Zjawiska nie da się wyeliminować całkowicie, ale z pewnością można je ograniczyć.

Ustaliliśmy, że ludzkie działania przyczyniają się do powstawania smogu. Jakie są to działania? Przede wszystkim palenie złej jakości opałem w przestarzałych piecach, wypalanie śmieci, ale także usuwanie filtrów w samochodach czy masowe przekształcanie terenów zielonych w nowe osiedla. Przeważająca większość dyskusji na temat smogu dotyczy właśnie niewłaściwego palenia w piecach. To ono przyczynia się do emitowania do atmosfery szkodliwych cząsteczek. Ich duże nagromadzenie odczuwane jest zwłaszcza na terenach mocno zurbanizowanych.

Jak zapobiegać zanieczyszczeniom powietrza?

Przygotowania do sezonu grzewczego


Smog staje się zjawiskiem szczególnie uciążliwym w trakcie sezonu grzewczego. To oczywiście nie oznacza, że w pozostałych miesiącach roku nie należy dbać o jakość powietrza. Przeciwnie – to właśnie wtedy warto zainteresować się przygotowaniami do sezonu grzewczego i wymianą przestarzałego kotła na nowy, ekologiczny. Może to być kocioł na węgiel nowej generacji, piec gazowy, kocioł na biomasę czy też urządzenia wykorzystujące energię odnawialną. Lato to również doskonały moment na poszukiwanie i zakup odpowiedniego opału. Pamiętajmy, że jeśli używamy drewna, węgla, czy pelletu, musi być to opał suchy i wolny od zanieczyszczeń.

Porzucenie szkodliwych nawyków


Jak jeszcze zapobiegać smogowi? Warto dbać o tereny zielone, sadzić kolejne drzewa nawet w centrach dużych miast. Warto także ograniczyć używanie samochodów na rzecz doskonale funkcjonującej komunikacji miejskiej, rowerów bądź pieszych spacerów. Będzie to z korzyścią dla konkretnej osoby, która poprawi swoją sprawność fizyczną, jak i wszystkich wokół, którzy nie będą już narażeni na wdychanie tak dużej ilości zanieczyszczeń.

Oczywiście ogromne znaczenie ma także sposób funkcjonowania zakładów przemysłowych, niemniej na to przeciętny obywatel nie ma większego wpływu.