Podłączenie piecyków gazowych

Podłączenie piecyków gazowych

By

Podłączenie piecyków gazowych – bezpieczeństwo ponad wszystko


Piecyki na gaz powinny działać zgodnie z założeniami. Ich zadaniem jest szybkie podgrzanie wody do wymaganej temperatury. Możliwe jest to tylko wtedy, gdy zostaną zainstalowanie poprawnie. Oczywiście równie ważne jest bezpieczeństwo ich użytkowania, dlatego podłączenie piecyków gazowych może być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowanych gazowników.

Podłączanie piecyków gazowych wymaga dużej ostrożności


Gaz jest niezwykle łatwopalny i wybuchowy, dlatego podczas wykonywania wszelkich operacji na instalacjach gazowych czy też urządzeniach na gaz, należy zachować ostrożność. Większość prac wymaga odcięcia dopływu gazu oraz wody. Na pewno wymaga tego demontaż starego piecyka na gaz.

Po zdjęciu starego piecyka można przystąpić do przygotowania gruntu pod nowy. Konieczne będzie wywiercenie na odpowiedniej wysokości dziur do zawieszenia tegoż piecyka. Dopiero, gdy nowy piecyk znajdzie się na ścianie, można przystąpić do podpinana ujęcia gazu i wody. Pamiętamy przy tym o dokręcaniu wszelkich kształtek. Szczelność instalacji gazowej to sprawa priorytetowa. Nie chodzi jedynie o ryzyko wybuchu, ale także wydobywania się z piecyka trującego czadu.

Podłączenie piecyków gazowych krok po kroku


Przed montażem rury na spaliny, należy usunąć z niej wszelkie gazy. Konieczne jest także sprawdzenie ciągu. Jeżeli ciąg jest odpowiedni, należy połączyć rurę od odprowadzania spalin do wyjścia przerywacza ciągu. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie testów. Jeśli gazownik stwierdzi, że wszystko działa prawidłowo, następuje odbiór techniczny urządzenia.

Pamiętajmy przy tym, że rura do odprowadzania spalania może być wykonana jedynie z takich materiałów, które są odporne na pożar sadzy w temperaturze 1000°C. Rury aluminiowa natomiast zaczynają się roztapiać w temperaturze około 600°C. Z tego względu gazowy podgrzewacz przepływowy może być podłączony do komina karbowaną rurą elastyczną, która musi być wykonana ze stali kwasoodpornej.

Podłączanie innych urządzeń na gaz


Nawet podłączenie kuchenek czy płyt gazowych musi być wykonywane przez gazownika z uprawnieniami. Żeby wymóc takie działania, producenci sprzętów wprowadzili zapis, który mówi, że w przypadku braku potwierdzenia, iż przyłącze wykonała osoba uprawniona, sprzęt traci gwarancję.

Poza tym kuchenka czy płyta gazowa wyregulowana przez gazownika będzie pobierała odpowiednia ilość gazu. Mamy pewność, że działa najlepiej jak to możliwe, a przy tym jej użytkowanie jest bezpieczne.